Jak wybrać garnki?

Opublikowano: 22-06-2021

Wróć do spisu artykułów


Trudno dokładnie określić, czym tak naprawdę jest „dobry garnek”. Jego parametry użytkowe zależą bowiem od wielu czynników, w tym od grubości dna, od tworzywa, z którego został wykonany, a także od specyfiki powierzchni grzewczej. Ważne jest również, czy pokrywka i uchwyty są ergonomiczne i czy zapewniają pełną ochronę przed wysoką temperaturą. Jednym słowem, praktycznie każdy aspekt użytkowy garnka wymaga naszej uwagi.

 

Zastosowanie i materiał wykonania

Przy wyborze garnków warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Nie wszystkie garnki sprawdzą się na płytach indukcyjnych. Tu są potrzebne przede wszystkim takie naczynia, w których skład wchodzi stal lub żelazo. Jeśli więc garnek przyciąga magnes, bez żadnych obaw można go używać na indukcyjnych płytach grzejnych. Niestety na takich płytach nie można stosować naczyń szklanych, aluminiowych ani posiadających nóżki. Z płytą indukcyjną kompatybilne są wyłącznie te garnki, których dno jest oznaczone symbolem cewki indukcyjnej.

 

Słów kilka o pokrywkach

Sam garnek to nie wszystko! Podczas gotowania istotną rolę odgrywa też pokrywka, która powinna być wykonana z grubego, odpornego na działanie ciepła szkła. Najlepiej, jeśli taka pokrywka posiada specjalny otwór pozwalający odprowadzać parę wodną. W przypadku braku takiego otworu w trakcie gotowania będzie się ona podnosić w sposób nieprzewidywalny i niebezpieczny dla użytkownika. Efekt ten będzie szczególnie nasilony, gdy gotowanie odbywa się na płycie indukcyjnej. Warto też wspomnieć, że niektóre pokrywki są wyposażone w specjalny termometr do kontrolowania temperatury, dzięki czemu utrzymanie odpowiednich warunków przyrządzania potraw będzie łatwiejsze.

 

Faktura i uchwyty

Kupujący rzadko zwracają uwagę na fakturę garnka. Tymczasem w kuchni sprawdzą się wyłącznie naczynia o gładkiej powierzchni. Są one znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i zapobiegają przywieraniu mikroorganizmów. Przy wyborze garnka warto też zastanowić się nad materiałem, z którego zostały wykonane uchwyty. Należy unikać modeli, które wyposażono w uchwyty metalowe. Ich wadą jest szybkie nagrzewanie, co w praktyce dyskwalifikuje je jako naczynia kuchenne. Dużo lepszym rozwiązaniem są uchwyty wykonane z tworzyw sztucznych wyróżniających się zwiększoną odpornością na działanie ciepła.

 

Powłoka

Przy wyborze garnków warto zwracać uwagę na zabezpieczającą je powłokę. Najczęściej funkcję tę spełnia klasyczna emalia lub też bardziej zaawansowane warstwy ochronne rodem z XXI wieku. Chodzi przede wszystkim o połączenia dobrze znanych tworzyw, takich jak chociażby ceramika i stal (np. Silargan). Warto też inwestować w bardziej znane, choć równie funkcjonalne powłoki. Można do nich zaliczyć np. oryginalny Teflon, a także powłoki ceramiczne, tytanowe, marmurowe lub szklane. Każda z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości i każda sprawdzi się w określonych kuchennych zastosowaniach. Z punktu widzenia alergika doskonałym rozwiązaniem będą powłoki szklane lub tytanowe. Właśnie dlatego warto przy wyborze konkretnych garnków sprawdzać, czy reagują z żywnością.

Uwaga! Nie wolno stosować garnków z uszkodzonymi powłokami, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia.

 

Razem czy osobno?

Inwestując w garnki, zawsze warto zwracać uwagę na to, aby pochodziły z jednego kompletu. Dzięki temu można je łatwiej przechowywać, wkładając jeden garnek do drugiego. Co więcej, garnki należące do tego samego kompletu mają dokładnie te same parametry termiczne, dzięki czemu przygotowanie w nich posiłków jest o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe. Niestety zakup kompletu ma też swoje wady. Osoba, która zdecyduje się na jego nabycie, musi liczyć się z koniecznością dostosowania swoich umiejętności kuchennych do rozmiaru poszczególnych naczyń. Wybór zależy więc nie tylko od preferencji użytkownika, ale również od jego doświadczenia i częstotliwości, z jaką przygotowuje on posiłki.

 

Wielkość i masa

Na funkcjonalność kuchennego garnka ma wpływ również jego wielkość i masa. Jeśli chodzi o jego średnicę (a w konsekwencji pojemność), kluczowym czynnikiem w doborze będzie liczba osób w rodzinie. Z kolei masa garnka ma wpływ na jego stabilizację na płaszczyźnie grzewczej. Im garnek jest cięższy, tym trudniej go przesunąć w najmniej spodziewanym dla użytkownika momencie.

Wybór optymalnego garnka (a raczej zestawu garnków) powinien być poprzedzony dokładną analizą. Na ostateczną decyzję będą mieć wpływ m.in. przewidywane zastosowanie, materiał wykonania, wielkość, a nawet dołączona pokrywka.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję