Dlaczego pies gryzie?

Opublikowano: 07-06-2021

Wróć do spisu artykułów


Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego psy gryzą. Powodów niewłaściwego zachowania czworonoga może być wiele. Ważne jest, aby wychowanie pupila rozpocząć już w wieku szczenięcym. Pobłażliwość nigdy nie kończy się dobrze. Czasami warto poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę, zwłaszcza gdy problemy behawioralne występują w wieku dorosłym. Poniżej zamieszczamy informacje, które mogą okazać się pomocne.

 

Swędzące dziąsła

Nie od dziś wiadomo, że szczeniaki gryzą wszystko, co znajdzie się w okolicy ich pyska. Niestety w wielu przypadkach niesie to za sobą dotkliwe straty. Ponadto pierwsze zęby są wyjątkowo ostre, przez co zabawa z czworonogiem może okazać się bolesna. Winne są zwykle swędzące dziąsła. Szczeniaki mają podobne odczucia do niemowląt, którym wyrzynają się ząbki. Warto jednak pamiętać, że jest to etap przejściowy. Jak wyeliminować problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie domowników? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w zabawki i gryzaki. Powinny być one podawane psu w momencie, gdy zaczyna atakować buty lub ręce człowieka. Jeśli szczeniak jest pobudzony i nie można go uspokoić, należy oddalić się od niego (np. zostawić samego w pokoju). W ten sposób relatywnie szybko powinien zrozumieć, że jego zachowanie nie jest właściwe. Starszy pies przyzwyczajony do gryzienia może atakować człowieka z nudy. Jest to sposób na przyciągnięcie uwagi właściciela. Właśnie dlatego każdego dnia warto znaleźć czas na zabawę i pieszczoty.

 

Odruch obronny

Gryzienie może być odruchem obronnym. Pies broni się nie tylko wtedy, gdy jest atakowany. Bardzo często to właśnie on jest agresorem. Nie można wykluczyć, że kieruje nim strach. Jest to poważny problem behawioralny, który wymaga intensywnej pracy. Mogłoby się wydawać, że dotyka on głównie zwierząt ze schroniska lub z trudną przeszłością. Nic bardziej mylnego! Niektóre osobniki już od pierwszych tygodni życia wykazują tendencję do agresji. Socjalizacja takich zwierząt jest wyjątkowo trudna, ponieważ mimo starań właściciela nie potrafią one przywyknąć do obecności innych ludzi, psów lub kotów. Należy zasięgnąć porady eksperta możliwie najwcześniej. Problem może się pogłębiać z każdym kolejnym miesiącem. Trudno zapanować nad dorosłym psem, który w skrajnych emocjach postanowi zaatakować np. przechodzące obok dziecko.

 

Chęć dominacji

Pies może używać zębów, aby pokazać człowiekowi, kto tutaj rządzi. Zwierzak powinien znać swoje miejsce w hierarchii. Bywa jednak, że czworonóg odczuwa silną chęć dominowania nad pozostałymi członkami stada. Gryząc, próbuje zademonstrować, że to właśnie on jest samcem alfa. Pod żadnym pozorem nie należy ulegać psu, ponieważ może on uznać, że taki atak jest skutecznym sposobem na podporządkowanie sobie ludzi. Zazwyczaj można uspokoić zwierzę stosunkowo łatwo, ale wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Niektóre osobniki nie dostosowują intensywności chwytu do okoliczności. Ugryzienie może skutkować siniakami, a nawet krwawiącymi ranami. Z takimi objawami mogły się spotkać osoby, które próbowały sprzeciwić się rozgniewanemu pupilowi. Czy chce on zrobić krzywdę właścicielowi? Niekoniecznie, jednak postrzega on świat zupełnie inaczej. W takim przypadku wskazana jest wizyta u behawiorysty.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję