Właściwości lecznicze babki lancetowatej i babki zwyczajnej

Opublikowano: 25-03-2020

Wróć do spisu artykułów


Zarówno babka lancetowata (Plantago lanceolata), jak i babka zwyczajna (Plantago maior) należą do rodziny babkowatych i rosną w Polsce niemal wszędzie: na łąkach, polach i w ogrodach. Często traktuje się je jako uciążliwe chwasty szpecące trawniki. Warto jednak docenić ich niezwykłe i od dawna znane właściwości lecznicze.

Babka lancetowata, jak wskazuje nazwa, ma liście jak lance, długie i wąskie. Jest byliną o wysokości do 40 cm. Nie ma łodygi, wytwarza krótkie kłącze i wiązkowy system korzeniowy. Z rozety liści o równoległym unerwieniu wyrastają pędy kwiatowe w formie kłosa. Babka lancetowata kwitnie od maja do września i jest to jednocześnie okres zbierania liści. Surowcem zielarskim są bowiem jedynie liście, zarówno świeże, jak i suszone. Zawierają one glikozydy o działaniu antybiotycznym, śluzy, sole mineralne (wapń, krzem, sód, żelazo, mangan, magnez, miedź, molibden, glin oraz dużo potasu, fosforu, cynku i boru), a także witaminy A, C i K (o działaniu przeciwkrwotocznym), pektyny, garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy i nikotynowy), flawonoidy, karoteny i enzymy.

W ziołolecznictwie babka lancetowata znajduje zastosowanie jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny i osłaniający w stanach zapalnych błon śluzowych, nieżytach przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej oraz nieżytach dróg oddechowych. Napar z suszonych liści rośliny stosuje się też w formie okładów na czyraki i trudno gojące się rany, m.in. żylakowe. Rozcieńczony pół na pół z wodą przynosi ulgę w zapaleniu spojówek oraz zapaleniu powiek. Zmiażdżone świeże liście babki są stosowane do nacierania miejsc po ukąszeniu komarów lub innych insektów. Doskonale goją też bolesne otarcia stóp.

Liście babki zwyczajnej mają inny kształt: są duże i szerokie, z równoległymi nerwami. Babka zwyczajna kwitnie w tym samym okresie co babka lancetowata, lecz wytwarza znacznie dłuższe i silniejsze kłosy. Surowcem zielarskim są także liście, a ich właściwości lecznicze są niemal takie same jak w przypadku babki lancetowatej.

Picie naparów z babki zwyczajnej podnosi odporność i działa regeneracyjnie na organizm. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Wspomaga system nerwowy oraz pracę serca. Sok lub zmiksowane liście poprawiają stan włosów i zapobiegają ich wypadaniu.

Świeże liście babki, zebrane z dala od ruchliwych ulic (bo łatwo ulegają zanieczyszczeniu metalami ciężkimi), można stosować do sałatek bądź gotować, dusić lub smażyć jak szpinak. Można też przygotowywać napój z soku wyciśniętego z liści, np. z dodatkiem miodu.

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję