Dlaczego drętwieją ręce?

Opublikowano: 18-05-2021

Wróć do spisu artykułów


Uczucie drętwienia rąk może wywołać spory niepokój u kogoś, kto zaczyna go doświadczać. Jeśli zdarza się po raz pierwszy i potem nie powraca, można przejść nad tym do porządku dziennego. Gdy jednak drętwienie rąk pojawia się stosunkowo często, trwa długo i powoduje dyskomfort, zdecydowanie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Do kogo się zgłosić? Wybrać się do neurologa, czy może do ortopedy? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dotyczących tego, jakie są najczęstsze przyczyny drętwienia rąk i w jaki sposób postępować, gdy się pojawi.

 

Najczęstsze przyczyny drętwienia rąk

Nawet niepozorne objawy, które pojawiają się regularnie, nie powinny być ignorowane. Drętwienie rąk, chociaż u wielu pacjentów mija stosunkowo szybko, pozostawia niepokój. To wystarczający argument za tym, aby zgłosić się do lekarza. Drętwienie rąk może mieć podłoże neurologiczne. Występuje na przykład w związku z zaburzeniami przepływu impulsów nerwowych z rdzenia kręgowego do ręki. Czasami ręce drętwieją dlatego, że w nocy przyjęliśmy niewygodną pozycję, w której pozostawaliśmy przez wiele godzin. Po przebudzeniu przez dłuższą chwilę odczuwamy mrowienie rąk, jednak wszystko wraca do normy. Znacznie poważniejsze przyczyny to te, które związane są na przykład z zespołem cieśni nadgarstka, rwą barkową i uszkodzeniem nerwów szyjnych. Warto również zwrócić uwagę na to, że drętwiejące dłonie mogą być bardzo wczesnym objawem udaru mózgu. Tego nie można bagatelizować. Jeśli zatem dodatkowo zauważamy inne niepokojące objawy neurologiczne, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Drętwienie dłoni, jak również nóg, mogą również odczuwać kobiety w ciąży. To charakterystyczny objaw, związany między innymi z niedoborem magnezu.

 

Diagnostyka i leczenie

Czy można bagatelizować często pojawiające się mrowienie rąk? Zdecydowanie nie. Wszelkie objawy neurologiczne, które są powtarzalne, mogą świadczyć o poważnym schorzeniu. Do kogo zatem udać się na konsultację? Może to być neurolog, następnie ortopeda. Jeżeli żaden ze specjalistów nie udzieli odpowiedzi na to, co jest przyczyną, trzeba szukać dalej. Można wybrać się również do fizjoterapeuty lub osteopaty. Jeśli zostanie zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstka, istnieje możliwość skorzystania z zabiegu operacyjnego. Czasami pomocna jest również fizjoterapia i ćwiczenia zalecone przez rehabilitantów. Dlatego warto konsultować się ze specjalistami, zamiast cierpieć w domowym zaciszu. Jeśli w porę nie zdiagnozujemy przyczyny drętwienia dłoni, objawy z biegiem czasu mogą się nasilić.

 

Domowe sposoby na drętwienie dłoni

Wśród domowych sposobów, które są wymieniane jako te przynoszące ulgę osobom cierpiącym na drętwienie dłoni, wymienia się między innymi nacieranie dłoni i masowanie różnego rodzaju wcierkami. Można przygotować je na przykład z selera lub kory dębu. Możemy również pić napary, na przykład z kory wierzby lub wspominanego wcześniej selera. Jeśli drętwienie dłoni ma podłoże związane z dietą, warto przyjmować mikro- i makroelementy, wśród których bardzo ważne są potas, krzem i magnez. Poza tym pomocne mogą być łagodne ćwiczenia, szczególnie te wskazane przez rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Często ulgę przynosi również rezygnacja z wyczerpującego trybu życia, a także ograniczenie stresu, który w przypadku wielu osób powoduje napięcie mięśni szyi. To może potęgować ból kończyn górnych i ich drętwienie.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję