Zalety i wady energetyki jądrowej

Opublikowano: 11-05-2021

Wróć do spisu artykułów


Energetyka jądrowa to sektor obejmujący produkcję energii w wyniku rozszczepienia jąder atomowych pierwiastków ciężkich (przede wszystkim uranu 235 oraz plutonu 239), ale także pozyskiwanie i obróbkę rudy uranowej oraz składowanie odpadów jądrowych. Energetyka jądrowa od lat budzi wiele kontrowersji, ma szerokie grono zwolenników i przeciwników. Czy te kontrowersje są uzasadnione? Jakie zalety i wady ma energetyka jądrowa?

 

Zalety energetyki jądrowej

Zwolennicy energii jądrowej cenią przede wszystkim jej niezawodność oraz niezależność od warunków atmosferycznych, czego niestety nie można zaliczyć do atutów energetyki wiatrowej, wodnej czy słonecznej. Energetyka jądrowa należy również obecnie do najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Elektrownie jądrowe, w odróżnieniu od elektrowni węglowych i gazowych, nie emitują do środowiska dwutlenku węgla ani szkodliwych produktów spalania, takich jak tlenki azotu i siarki, pyły czy metale ciężkie.

Dzięki zastosowaniu energetyki jądrowej możemy liczyć na niższe ceny energii elektrycznej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że koszt pozyskania energii, w tym zakupu i obróbki surowca oraz obsługi procesu technologicznego, jest niższy i nie podlega wahaniom, jak ma to miejsce w przypadku źródeł konwencjonalnych. Dzięki energetyce jądrowej możliwe jest pozyskanie znacznie większej ilości energii niż w przypadku jakiegokolwiek innego źródła naturalnego. Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych uważana jest za przyszłościową metodę zaspokajania potrzeb energetycznych, która w opinii specjalistów może służyć ludzkości znacznie dłużej niż tradycyjne źródła energii. Należy również pamiętać, że elektrownie jądrowe nie stanowią konkurencji dla odnawialnych źródeł energii. Zróżnicowanie dostępnych źródeł energii i odpowiednie wykorzystanie energii jądrowej może stanowić podstawę bezpieczeństwa energetycznego państwa.

 

Zagrożenia związane z energetyką jądrową

Co na temat zagrożeń związanych z wykorzystaniem energetyki jądrowej mają do powiedzenia jej przeciwnicy? W ich opinii jest to przede wszystkim źródło dużej ilości odpadów radioaktywnych. Sam proces produkcji energii jądrowej nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Odpady promieniotwórcze stanowią produkt uboczny działania reaktora. Choć powstawanie radioaktywnych odpadów stanowi bez wątpienia jedną z największych wad energetyki jądrowej, odpowiednio składowane i poddawane recyklingowi odpady nie są tak szkodliwe, jak zakłada większość przeciwników elektrowni atomowych. Poza tym energetyka jądrowa wytwarza zdecydowanie mniej odpadów niż tradycyjne metody pozyskiwania energii elektrycznej. Co ciekawe, odpady z konwencjonalnych elektrowni węglowych również zawierają izotopy promieniotwórcze.

Energetyka jądrowa wiąże się z bardzo wysokimi kosztami inwestycji. Kosztowne jest nie tylko samo uruchomienie elektrowni jądrowej, ale również jej zamknięcie, jeżeli zachodzi taka konieczność. W przypadku zamykania elektrowni największy problem stanowi wygaszenie reaktora, nie ma bowiem możliwości jego szybkiego wyłączenia. Wygaszanie reaktora to proces kosztowny i długotrwały.

Większość elektrowni jest doskonale zabezpieczona i działa bezawaryjnie, nie ma jednak gwarancji, że na którymś etapie jej eksploatacji nie wydarzy się coś nieoczekiwanego. W takim przypadku każda awaria, która nie zostanie odpowiednio szybko wykryta i usunięta, może doprowadzić do prawdziwej tragedii. O rozmiarze szkód powstałych w następstwie awarii elektrowni jądrowej świadczą choćby wydarzenia w Czarnobylu (Ukraina) w 1986 roku i w Fukushimie (Japonia) w 2011 roku. Prawdopodobnie ze względu na takie właśnie tragedie tak wiele osób neguje korzystanie z możliwości, jakie zapewnia energia jądrowa.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję