Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Opublikowano: 06-05-2021

Wróć do spisu artykułów


Słuchawki bezprzewodowe cieszą się ogromną popularnością. Oferują nie tylko dobrej jakości dźwięk, ale również dużą wygodę podczas ich użytkowania. Każdy, komu choć raz poplątał się kabel od standardowych słuchawek z pewnością potwierdzi, że doprowadzenie go do normalnego stanu potrafi być nie lada wyzwaniem. Problem taki nie występuje podczas użytkowania słuchawek bezprzewodowych. Na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania?

 

Ile trzeba zapłacić za słuchawki bezprzewodowe?

Nim rozpoczniemy poszukiwania słuchawek, zastanówmy się, ile jesteśmy w stanie za nie zapłacić. Określmy budżet realnie. Sprawdźmy, ile kosztują najtańsze, a ile najdroższe modele tego rodzaju słuchawek (nie liczmy na to, że dobre słuchawki bezprzewodowe kupimy za kwotę rzędu 20 czy 30 złotych), i pomyślmy, ile realnie chcemy i możemy na nie przeznaczyć. Następnie możemy przejść do dopasowywania parametrów.

Wśród słuchawek bezprzewodowych wyróżnia się słuchawki douszne i nauszne. Jakie są największe zalety obu rodzajów słuchawek?

 

Rodzaje słuchawek bezprzewodowych

Wśród słuchawek bezprzewodowych wyróżnia się słuchawki douszne, dokanałowe, zauszne, nauszne i wokółuszne. Co je wyróżnia?

Słuchawki douszne, czyli tzw. pchełki, umieszcza się w uchu, jednak nie w kanale słuchowym, a jedynie w płytkich warstwach małżowiny usznej. Są niewielkich rozmiarów i stosunkowo dobrze trzymają się uszu, pod warunkiem że nie wykonujemy gwałtownych ruchów (co oznacza, że nie są najlepszym wyborem dla osób uprawiających sport). Oferują co najwyżej przeciętne możliwości tłumienia dźwięków z otoczenia, w związku z czym mogą sprawdzić się np. podczas jazdy na rowerze, kiedy musimy słyszeć, co dzieje się wokół.

Słuchawki dokanałowe wkładamy do ucha głębiej, dzięki czemu są one stabilniejsze niż słuchawki douszne. Słuchawki dokanałowe dużo lepiej radzą sobie z tłumieniem dźwięków z otoczenia, szczególnie gdy są wyposażone w dopasowane do ucha wkładki gumowe, silikonowe lub piankowe.

Słuchawki zauszne są wyposażone we wkładki douszne lub dokanałowe, ponadto oferują poważne udogodnienie w postaci specjalnego uchwytu, umożliwiającego ich umieszczenie na uchu. Tego rodzaju konstrukcja jest najczęściej stosowana w słuchawkach przeznaczonych dla osób uprawiających sport.

Słuchawki nauszne zakłada się na uszy. Ich obudowa zazwyczaj otacza małżowiny dość szczelnie. W związku z tym słuchawki nauszne mogą okazać się niezbyt komfortowe przy dłuższym użytkowaniu. Modele nauszne zapewniają stosunkowo dobre tłumienie dźwięków z otoczenia.

Słuchawki wokółuszne wydają się najlepsze w przypadku słuchania muzyki w domowym zaciszu. Ich konstrukcja zapewnia komfort użytkowania, ponieważ nie powoduje nadmiernego ucisku na małżowinę uszną. Słuchawki wokółuszne dobrze radzą sobie również z tłumieniem hałasów z otoczenia.

 

Wystarczająco duży zasięg

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zasięg słuchawek bezprzewodowych. Jeśli szukamy słuchawek do pracy na komputerze lub do biegania, zasięg nie ma większego znaczenia, ponieważ raczej nie oddalimy się od źródła sygnału na więcej niż 2-3 metry. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać słuchawki np. do słuchania muzyki w trakcie sprzątania, zadbajmy o to, aby miały odpowiednio duży zasięg.

 

Jak często trzeba ładować słuchawki bezprzewodowe?

Nie mniej istotną kwestią jest czas pracy słuchawek. Zwróćmy uwagę, czy urządzenie, w które chcemy się zaopatrzyć, wytrzyma tyle godzin, ile potrzebujemy. Jeśli szukamy słuchawek bezprzewodowych do słuchania muzyki np. podczas spacerów, czas działania urządzenia ma mniejsze znaczenie — w razie konieczności możemy naładować słuchawki po powrocie. Jeśli jednak słuchawki mają być przeznaczone, choćby częściowo, do wykonywania pracy, lepiej postawić na model o wydajniejszej baterii. Informacje na temat tego, ile czasu słuchawki są w stanie przepracować, znajdziemy na opakowaniu. Pamiętajmy również, że im większa wytrzymałość akumulatora, tym wyższa cena słuchawek.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję