Jakie zwierzęta nadają się dla dzieci z alergią?

Opublikowano: 27-04-2021

Wróć do spisu artykułów


Czy alergia u dzieci wyklucza posiadanie zwierzęcia w domu? Swędzące oczy, cieknący nos i wzmożone kichanie — jeśli nasze dziecko ma objawy alergii na sierść zwierząt domowych, nie powinniśmy od razu rozpaczać. Alergia nie oznacza, że musimy pozbawić je przyjemności obcowania ze zwierzętami. Należy tylko wybrać zwierzę przyjazne dla alergików, tzn. takie, które nie wywoła nieprzyjemnych reakcji uczuleniowych.

 

Czym jest alergia na sierść zwierząt domowych?

Często spotykamy się z terminem „alergia na sierść zwierząt” i zapewne każdy ma w swoim otoczeniu osoby, które borykają się z tym dotkliwym problemem. To określenie jest jednak nieco mylące. Osoby dotknięte chorobą na ogół nie są uczulone na sierść zwierząt. Sierść zwierzęca jest tylko nośnikiem składników wywołujących alergię. Są to białka występujące w naskórku, ślinie, moczu lub wydzielinie gruczołów łojowych zwierzęcia. Te maleńkie białka stanowią bardzo silne alergeny, które podrażniają układ odpornościowy. Jeśli dana osoba jest uczulona, jej układ immunologiczny reaguje na alergeny. W przypadku osób uczulonych długotrwała ekspozycja na alergeny może powodować objawy takie jak:

— przewlekły katar z wodnistą wydzieliną z nosa,
— kichanie,
— swędzenie w nosie,
— zatkany nos,
— swędzenie oczu,
— pieczenie i zaczerwienienie oczu,
— łzawienie oczu,
— kaszel,
— duszności,
— świąd skóry,
— opuchnięte powieki,
— zaczerwieniona skóra,
— pokrzywka.

 

Które zwierzęta często wywołują reakcje alergiczne?

Zasadniczo każde zwierzę posiadające futro lub pióra może wywołać alergię. Istnieją jednak różnice w częstości występowania alergii na sierść zwierząt. Wynika to przede wszystkim z właściwości alergenów zwierzęcia oraz bliskości, w jakiej ludzie żyją ze zwierzętami. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na zapobieganie zaostrzeniu objawów alergii jest unikanie kontaktu z wyzwalaczem alergii. Jeśli wiemy o alergii na sierść zwierząt przed zakupem, możemy zdecydować się na zwierzaka przyjaznego dla alergików, wybierając takiego, który nie wywoła nieprzyjemnych reakcji uczuleniowych. Jakie zwierzęta najczęściej wywołują alergię? Jakie będą odpowiednie dla dziecka z alergią?

 

Koty

Alergia na sierść kota jest szczególnie powszechną formą alergii na sierść zwierząt. Wynika to z faktu, że koty wydzielają alergeny, które wiążą się z drobinami kurzu i osiadają na podłogach i ścianach, meblach, dywanach i odzieży. Poza tym koty rozprowadzają alergeny na dużym obszarze poprzez intensywną pielęgnację sierści. Nie wszystkie osobniki są tak samo niebezpieczne dla alergików. Naukowcy odkryli, że samce uczulają bardziej niż samice. Potencjał alergii u samców można częściowo zmniejszyć przez kastrację.

Jeżeli nasze dzieci kochają koty ponad wszystko na świecie i jednocześnie mają alergię, nie musimy rezygnować z posiadania kota w domu. Są rasy przyjazne dla alergików, które powodują stosunkowo mniej intensywne objawy alergii niż inne. Należą do nich m.in. kot orientalny krótkowłosy, kot balijski, kot syberyjski, kot jawajski i sfinks.

 

Psy

Psy również mogą wywoływać reakcje alergiczne u swoich właścicieli. Jednak w przeciwieństwie do osób uczulonych na sierść kota, osoby uczulone na sierść psa często wykazują łagodniejsze objawy. Nie jest prawdą, że w obrębie danej rasy odmiany psów krótkowłosych są zwierzętami bardziej przyjaznymi dla alergików niż odmiany psów długowłosych. Potencjał alergiczny psa jest indywidualny i to, czy nie wywoła nieprzyjemnych reakcji uczuleniowych u nas lub naszych pociech, nie zależy od długości sierści. Niemniej jednak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji, wybierając odpowiednią rasę. Stwierdzono, że pudle najwyraźniej wytwarzają mniej alergenów niż inne rasy. Dlatego pudle lub krzyżówki z pudlami, takie jak labradoodle lub goldendoodle, są odpowiednimi zwierzętami dla alergików. Do „hipoalergicznych” ras psów należą także m.in. basenji, yorkshire terrier, shih tzu i samojed.

 

Gryzonie

Dzieci uwielbiają zwłaszcza małe zwierzęta, takie jak króliki, chomiki i świnki morskie. W tym przypadku należy być ostrożnym. Szczególnie świnki morskie często wywołują silne reakcje alergiczne. Alergen znajduje się w moczu i przykleja się do sierści zwierzęcia. Intensywne przytulanie i głaskanie zwierząt powoduje, że alergeny przedostają się szybko do naszej przestrzeni życiowej.

 

Pozostałe zwierzęta

Wielu rodziców uważa, że najbezpieczniejsze dla dziecka z alergią jest zwierzę, które nie ma sierści ani włosów lub które nie pozbywa się martwego naskórka. Niestety takie zwierzęta nie występują zbyt powszechnie. Dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią są gady, płazy i rybki. W związku z tym w sklepie zoologicznym decydują się na węże, żółwie lub jaszczurki (popularnością cieszą się zwłaszcza agama brodata, gekon i legwan zielony).

Należy również zwrócić uwagę na to, że w niektórych przypadkach uczulenie jest wywoływane nie przez zwierzęta oraz ich tkanki i płyny ustrojowe, lecz produkty, które dla nich kupujemy. Czynniki uczulające mogą znajdować się w podłożu, pokarmie, witaminach lub roślinach, które są im niezbędne do życia. Niebezpieczeństwo stwarzają np. trociny lub żwirek w klatkach i kuwetach, które mogą być nasączone substancjami chemicznymi zawierającymi alergeny. Alergię mogą wywoływać również grzyby i pleśnie rozwijające się w terrariach i akwariach.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję