Jak wybrać rower?

Opublikowano: 20-04-2021

Wróć do spisu artykułów


Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz poprawienie kondycji i stanu zdrowia. Rower może być także środkiem transportu do szkoły, pracy czy sklepu. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że w rodzajach rowerów można przebierać jak w ulęgałkach. Ceny jednośladów są bardzo zróżnicowane w zależności od wybranych funkcji, jakości użytych materiałów i marki.

 

Najpopularniejsze rodzaje rowerów dostępne w sklepach

Obecnie do najchętniej wybieranych należą rowery górskie. Idealnie nadają się do jazdy nie tylko terenowej, ale również rekreacyjnej. Użytkownicy cenią sobie tego typu rowery ze względu na ich szersze opony, głęboki bieżnik, dobrą amortyzację, szeroki wachlarz wyboru typów konstrukcji, świetne parametry jazdy po trudnym podłożu. Można liczyć na duże zróżnicowanie rozmiaru kół — od 26 do 29 cali. Rozmiar kół należy dopasować do wieku i wzrostu użytkownika. Popularne są także rowery crossowe, które wybierają przede wszystkim osoby jeżdżące w terenie zabudowanym. Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzą się nie tylko do jazdy po ścieżkach rowerowych, ale też tych leśnych i polnych. Rower crossowy ma koła o rozmiarze 28 cali, szersze opony, dosyć agresywną ramę. Jest zwykle pozbawiony dodatkowych akcesoriów.

W przypadku jazdy rekreacyjnej po równym terenie najlepiej sprawdza się rower miejski, który umożliwia przyjęcie wyprostowanej sylwetki. Jest wyposażony w duże koła o rozmiarze 29 cali, co pozwala na szybką jazdę, a także przerzutkę planetarną w tylnym kole, błotniki, bagażnik, kosz zakupowy, oświetlenie, stopkę. Rower trekkingowy jest podobny do crossowego, ale ma węższe opony, przez co świetnie nadaje się do jazdy po równej nawierzchni. Wyposażony jest w stopkę, bagażnik, błotniki, oświetlenie, sztywny widelec lub amortyzator, koła w rozmiarze 28 cali. Jazda tym jednośladem jest komfortowa, pozwala on bowiem na przyjęcie pozycji prawie wyprostowanej.

Jeśli ktoś zamierza jeździć rowerem głównie po asfalcie, można polecić mu model szosowy, z dużymi kołami w rozmiarze 28 cali i wąskimi oponami, ceniony przez kolarzy, który pozwala rozwinąć spore prędkości. Charakterystyczna dla tych jednośladów jest mocno zgięta kierownica oraz możliwość sterowania hamulcami i zmieniania przerzutek bez odrywania od niej dłoni. Do jazdy zimą świetnie nada się model fatbike, z bardzo szerokimi i wysokimi oponami. Niestraszne będą trasy pokryte śniegiem czy piaskiem. Z kolei miłośnikom dobrej zabawy, którzy chcą nauczyć się różnych trików na rowerze, polecić można modele BMX — z małymi kołami oraz wydłużoną i obniżoną konstrukcją. Z nowoczesnych rowerów można polecić elektryczne, czyli jednoślady wyposażone w akumulator ładowany energią elektryczną. Takie wspomaganie stanowi duże ułatwienie dla zmęczonych nóg i przydaje się przede wszystkim osobom starszym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Przy wyborze roweru bardzo ważne jest określenie swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. W zależności od kwoty przeznaczonej na zakup pojazdu należy skupić się na konkretnym przedziale cenowym. Rower zawsze powinno się dopasować do warunków fizycznych i rodzaju aktywności. Idealny pojazd powinien być jak najlepiej przystosowany do użytkownika. Wymaga to uwzględnienia kilku istotnych kwestii. Znaczenie ma nie tylko rodzaj roweru, ale także rozmiar i typ ramy, osprzęt, hamulce, obręcze, wspornik kierownicy, materiał, amortyzacja, akcesoria, marka.

Ważne jest dokonanie pomiaru długości nogi od ziemi do krocza w celu dobrania optymalnego rozmiaru i rodzaju ramy. Osobom niskim wystarczą ramy w rozmiarze XS, czyli 14 cali. Z kolei przy wzroście powyżej 180 cm potrzebna będzie już rama w rozmiarze M lub L, mająca 19 cali. Znaczenie ma również materiał, z którego została wykonana rama. Ramy stalowe są tanie, bardzo wytrzymale, łatwe w naprawie, dosyć sztywne i dobrze tłumiące wstrząsy, ale niestety stosunkowo ciężkie i podatne na korozję. Droższe są ramy aluminiowe, mniej trwałe, ale za to lekkie, bardzo sztywne i odporne na korozję. Trzeba się liczyć z gorszym tłumieniem drgań i możliwością pękania w miejscach spawów. Jeśli komuś zależy na ramie niezwykle lekkiej, świetnie tłumiącej wstrząsy i odpornej na korozję, powinien wybrać model karbonowy. Niestety rozwiązanie to jest stosunkowo drogie. Poza tym ramy karbonowe nie nadają się do naprawy i mają niską sztywność. Na rynku dostępne są też ramy z magnezu i tytanowe.

Przy zakupie jednośladu należy zwrócić uwagę na osprzęt rowerowy, od którego będzie zależeć w dużej mierze jego funkcjonalność i możliwości. Chodzi przede wszystkim o przerzutki, korby, łańcuch, kasety, manetki. Nie bez znaczenia jest wspornik kierownicy — w zależności od wybranego rodzaju można liczyć na łatwiejsze regulowanie luzów, zmianę wysokości, możliwość przyjmowania aerodynamicznej postawy czy wyprostowania pleców. Kluczową kwestią w przypadku każdego roweru są opony, które wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale też na jej prędkość i bezpieczeństwo. W zależności od grubości opony można liczyć na lepszą lub gorszą amortyzację bądź łatwiejszą lub trudniejszą jazdę. Gruba opona dobrze amortyzuje, ale jednocześnie stawia spory opór, przez co trzeba używać więcej siły. Najważniejsze w przypadku rowerów są hamulce, które muszą być niezawodne i zapewniać krótkie i skuteczne hamowanie. Najlepsze, ale jednocześnie najdroższe i najbardziej skomplikowane w obsłudze są hamulce tarczowe. Odznaczają się one dużą odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Dobrą skuteczność hamowania zapewniają również hamulce V-bike, które są zdecydowanie tańsze, ale niestety mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Istotnymi akcesoriami rowerowymi są także oświetlenie, siodełko, licznik i błotniki.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję