Dlaczego psy wyją?

Opublikowano: 14-04-2021

Wróć do spisu artykułów


Wielu właścicieli psów zastanawia się, dlaczego ich pupile wyją wniebogłosy. Gdy sąsiedzi powoli zaczynają mieć tego dość, chcemy poznać przyczynę takiego stanu rzeczy, aby w miarę możliwości zaradzić jego potencjalnym negatywnym skutkom, zarówno dla zdrowia naszego zwierzęcia, jak i nadszarpniętych relacji sąsiedzkich. Wycie naszego psa może być wywoływane przez szereg czynników. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

 

Sposób komunikacji

Zapewne zdarza się, że nasz pupil zaczyna wyć, gdy usłyszy innego czworonoga lub odgłos pojazdu uprzywilejowanego, takiego jak ambulans czy samochód straży pożarnej? W takiej sytuacji z dużą dozą prawdopodobieństwa odzywa się w nim instynkt. Wiele badań dowodzi, że psy pochodzą od wilków. Wśród tych zwierząt wycie jest formą komunikacji, a pies, usłyszawszy wysoki dźwięk sygnału ambulansu lub innego wyjącego psa, niejako „przypomina” sobie, że ten dźwięk może stanowić ostrzeżenie o niebezpieczeństwie. Jak sobie radzić w takim przypadku? Jeżeli wycie występuje wyłącznie przy takich okazjach, można je po prostu zignorować. Jednak nie karzmy psa ani nie próbujmy uciszać go smakołykami. W ten sposób możemy wyrobić w nim złe nawyki.

 

Niewłaściwe nawyki

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że wycie ich pupila może, przynajmniej częściowo, wynikać z ich własnych błędów. Nader często zdarza się, że szczenię podczas zabawy piszczy i wyje, a jego właściciel, aby uciszyć czworonoga, daje mu smakołyk lub przedłuża zabawę, licząc na to, że odwróci jego uwagę. Niestety w ten sposób dochodzi do ukształtowania u czworonoga niewłaściwych wzorców. Dorosły osobnik wyje, ponieważ oczekuje nagrody. Na szczęście takie zachowanie jest możliwe do skorygowania, choć wymagać to będzie wiele pracy. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jak w konkretnym przypadku poradzić sobie z problemem.

 

Ból lub stres

Wycie można zauważyć również u czworonoga, którego coś boli. W takiej sytuacji odgłos ten jest wyrazem cierpienia. Jeśli jesteśmy w stanie ustalić, że przykładowo któryś z domowników nadepnął psu na ogon lub łapę, po prostu rozmasujmy bolącą część jego ciała i upewnijmy się, że nie doszło do groźniejszego urazu. Jeżeli jednak dorosły pies nagle zaczął wyć, a my nie możemy sobie przypomnieć żadnego zdarzenia, które mogłoby spowodować ból, powinniśmy niezwłocznie zabrać zwierzaka do weterynarza.

 

Wycie podczas nieobecności właściciela

Jeśli wiemy od sąsiadów lub innych domowników, że pies wyje, gdy opuszczamy dom, najprawdopodobniej mamy do czynienia z lękiem separacyjnym. Dopada on szczególnie często zwierzaki po przejściach, czworonogi adoptowane ze schroniska lub takie, które doświadczyły jakiejś nagłej zmiany, choćby przeprowadzki. W takiej sytuacji niezbędne jest przepracowanie całej sytuacji z psim behawiorystą, ponieważ lęk separacyjny jest poważnym zaburzeniem, które nieleczone może prowadzić nawet do prób samookaleczania się przez zwierzę.

Jak widać, przyczyn wycia psiaka może być co najmniej kilka. Najistotniejsze jest ustalenie podłoża tego problemu. Jeżeli podstawowe badania weterynaryjne nie wskazują na żadne schorzenia i wynikające z nich dolegliwości bólowe, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, który pomoże zdiagnozować inne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję