Jak wybrać rakietę tenisową?

Opublikowano: 29-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Często mówi się, że rakieta jest przedłużeniem ramienia tenisisty. W związku z tym wybór odpowiedniej rakiety jest niezwykle istotny. Należy ją dopasować przede wszystkim do wieku i poziomu umiejętności gracza. Ze względu na to, że rakietę tenisową kupujemy stosunkowo rzadko, warto postawić na model, który spełni nasze wymagania co do jakości wykonania i sprawi, że gra na korcie będzie dla nas komfortowa. Na co zwrócić uwagę, wybierając rakietę tenisową?

 

Z jakiego materiału powinna być wykonana rakieta tenisowa?

Pierwotnie rakiety tenisowe wytwarzane były z drewna, potem ze stopów metali (głównie aluminium), obecnie najczęściej wykorzystywane są rakiety wykonane z lekkich materiałów, w szczególności grafitowe. Wybór rakiety będzie zależny m.in. od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na jej zakup. W sprzedaży dostępne są tanie modele aluminiowe, nieco droższe kompozytowe (wykonane z mieszanki aluminium i grafitu) oraz najwyższej jakości rakiety grafitowe (bądź z niewielkimi domieszkami innych materiałów, m.in. kevlaru lub tytanu). Szczególnie polecane są rakiety wykonane z grafitu. Stanowią one większą część asortymentu profesjonalnych sklepów.

 

Jaka powinna być długość rakiety?

Jeśli zastanawiamy się, jakie parametry uwzględnić podczas doboru rakiety tenisowej, koniecznie zwróćmy uwagę na jej długość. Odpowiednio dobrana rakieta nie tylko zapewni nam komfortową grę, ale może nas również uchronić przed kontuzją lub uszkodzeniem sprzętu.

Długością rakiety określa się odległość, jaka dzieli jej podstawę od zakończenia główki. Dorosły o przeciętnym wzroście (ok. 170 cm) korzysta z rakiety o długości 27 cali (niespełna 69 cm). Mniejsze modele są przeznaczone dla dzieci lub osób nieco niższych.

Należy jednak pamiętać, że rakieta pod względem długości powinna być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych predyspozycji i potrzeb. Fakt, że określona długość najczęściej jest stosowana przez większość osób dorosłych, nie oznacza, że będzie ona odpowiednia dla absolutnie każdego. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przetestowanie rakiety „na sucho” w sklepie lub, jeśli to możliwe, rozegranie kilku setów rakietą pożyczoną od znajomego.

 

Wielkość i kształt główki rakiety

Rakiety mogą występować w rozmaitych kształtach i wersjach rozmiarowych. O ile samo ukształtowanie z reguły przyjmuje formą dużego owalu i nie ma większego znaczenia, czy rzeczywiście zdecydujemy się na kształt klasyczny czy nieco inny, o tyle jej rozmiar odgrywa istotną rolę.

Rakiety dla graczy początkujących i zaawansowanych mają różne rozmiary. Osoba początkująca powinna zdecydować się na główkę średnich rozmiarów, mierzącą ok. 660 centymetrów kwadratowych. Jeśli ktoś ma już pewne doświadczenie w grze, może wybrać nieco większy lub odrobinę mniejszy model.

Najbardziej zaawansowani gracze decydują się zazwyczaj na rakiety o najmniejszej powierzchni: 645 centymetrów kwadratowych lub nawet mniejsze. Niewielkich rozmiarów główka rakiety zapewnia znacznie lepszą kontrolę trakcji lotu oraz odbicia piłki.

Mogłoby się wydawać, że to osoby początkujące powinny korzystać z rakiet o niewielkich główkach. Tymczasem sprawy mają się zgoła inaczej. Im większa powierzchnia główki, tym mniej wysiłku trzeba włożyć w mocne uderzenie. Właśnie dlatego gracze początkujący uczą się na stosunkowo dużych modelach, które nie wymagają od nich dobrej kondycji.

 

Środek ciężkości rakiety

Czy środek ciężkości rakiety ma znaczenie? Jak najbardziej. Możliwość odpowiedniego odbicia piłki i skierowania jej w określone miejsce na korcie jest bardzo istotna. W związku z tym niezwykle ważna jest kwestia prawidłowego wyważenia rakiety. Wskazać można trzy rodzaje rakiet:

— wyważone na główkę,
— wyważone na trzonek,
— wyważone równomiernie.

Każdy z nich daje nieco inne odczucia podczas gry i wymaga odpowiedniej postawy oraz określonego ustawienia na korcie. Modele wyważone na trzonek są stosunkowo lekkie i łatwo się nimi operuje. Najlepiej sprawdzają się w grze pod siatką. Rakiety wyważone na główkę nie wymagają wkładania dużego wysiłku w odbicie piłki i zapewniają mocny zamach. Są idealnym wyborem dla początkujących graczy, którzy nie mają jeszcze odpowiedniej kondycji. Rakiety wyważone równomiernie są najczęściej wybierane przez graczy zaawansowanych. Wymagają sporego wysiłku, ale jednocześnie zapewniają skuteczne i mocne uderzenie oraz dużą kontrolę lotu piłki.

 

Ile powinna ważyć rakieta tenisowa?

W przypadku masy rakiety tenisowej obowiązuje następująca zasada: osoby początkujące powinny wybierać raczej lżejsze modele, którymi łatwiej wykonać zamach. Rakiety o większej masie są najczęstszym wyborem profesjonalistów. Wymagają użycia dużej siły, ale zapewniają lepszą dokładność i dynamikę zamachu. Niektórzy zaawansowani gracze decydują się wręcz na rakiety z możliwością ich dociążenia w celu uzyskania lepszego panowania nad ruchem. W przypadku rakiet dla początkujących często stosuje się podział na te przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, wszystko jest jednak kwestią indywidualną i zależną od kondycji danej osoby.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję