Dlaczego chrapiemy?

Opublikowano: 23-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Chrapanie nie powinno być bagatelizowane, bo nie jest to wyłącznie problem hałasu uciążliwego dla osoby śpiącej obok. Może ono stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Chrapanie zwiększa ryzyko rozwoju obturacyjnego bezdechu podczas snu, czyli groźnego schorzenia powodującego często nawet kilkunastosekundowe przerwy w oddychaniu. Łatwo się domyślić, że takie powtarzające się niedotlenienie komórek powoduje osłabienie organizmu. Osoby borykające się z bezdechem sennym budzą się niewyspane, ich organizm nie może się należycie zregenerować, a to dopiero początek długiej listy nieprzyjemnych objawów. Pora zastanowić się nad tym, jakie są najczęstsze przyczyny chrapania i jak walczyć z tą przypadłością.

Chrapanie nie musi być szkodliwe dla osoby zmagającej się z tą dolegliwością. Cierpią oczywiście partnerzy, którzy muszą konfrontować się z uciążliwymi dźwiękami wydobywającymi się z ust chrapiącego. Powstają one na skutek trudności w przepływie powietrza przez gardło podczas snu. Naturalnym zjawiskiem jest zwężenie się średnicy gardła podczas spoczynku i oddychanie wyłącznie przed niewielką szczelinę. Problem pojawia się, gdy dojdzie do zablokowania przepływu powietrza, a ściany górnych dróg oddechowych zostaną wprowadzone w ruch. Co może być przyczyną chrapania? Lista jest długa, a znalezienie pierwotnego źródła problemu nie zawsze łatwe. Bardzo często za chrapanie odpowiada krzywa przegroda nosowa, co może być wadą wrodzoną lub nabytą.

Przy niedrożności nosa ryzyko wystąpienia chrapania jest wysokie, podobnie jak przy przeroście migdałków podniebiennych. Przy miękkim i wiotkim podniebieniu również mogą wystąpić problemy z chrapaniem. Inną przyczyną tej przypadłości może być przerost nasady języka lub małżowin nosowych. Wielorakie anatomiczne wady wrodzone górnych dróg oddechowych mogą stać się powodem hałaśliwego oddychania podczas snu. Częstą przyczyną chrapania jest alergia, nadwaga i otyłość, a także palenie papierosów. Prawdopodobieństwo chrapania wzrasta, gdy śpimy na wznak. Jeśli mięśnie gardła i języka nie są odpowiednio napięte, trzeba liczyć się z możliwością nocnego „charczenia”. Chrapanie występuje też w przypadku dużego zmęczenia organizmu, sporego wysiłku fizycznego, infekcji układu oddechowego, spożycia większej ilości alkoholu.

Osoby chrapiące często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że towarzyszy im ta przypadłość. W przypadku podejrzenia obturacyjnego bezdechu podczas snu przed postawieniem diagnozy sięga się po różnorakie badania. W pierwszej kolejności wykonuje się polisomnografię. Badanie to polega na monitorowaniu parametrów pacjenta przez całą noc. Pod uwagę brana jest praca mięśnia sercowego, aktywność mózgu, funkcje mięśni i nerwów, ruchy gałek ocznych. Obserwuje się ruchy klatki piersiowej oraz powietrza wydychanego przez nos i usta. Bada się również nasycenie hemoglobiny tlenem, ocenia położenie ciała i mierzy temperaturę ciała. Najskuteczniejszym sposobem leczenia chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego jest zakładanie do snu specjalnej maski tlenowej CPAP, co jednak jest mało komfortowe dla pacjenta i jego partnera. Wykonuje się także zabiegi chirurgiczne, jeśli przyczyną chrapania jest przerost podniebienia miękkiego i języczka lub krzywa przegroda nosowa. Z naturalnych sposobów wymienić można stosowanie specjalistycznych poduszek przeciw chrapaniu, które usprawniają przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Nie brakuje również preparatów ziołowych na chrapanie oraz klipsów i ekstenderów do nosa, które rozszerzają nozdrza i ułatwiają oddychanie.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję