Jak uniknąć kontuzji na stoku?

Opublikowano: 25-02-2021

Wróć do spisu artykułów


Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu w górach, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa. To świetny sposób na aktywny wypoczynek, pod warunkiem że będziemy mieć na uwadze nie tylko świetną zabawę, ale też właściwe zachowanie na stoku. Osoby decydujące się na rozpoczęcie swojej przygody z narciarstwem, muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, a także dopasowanie sprzętu do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Kluczowe jest oczywiście przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim, abyśmy nie stanowili zagrożenia dla siebie ani innych. Każdy chce przecież zejść ze stoku o własnych siłach, nie doznając żadnej kontuzji. Niestety o skręcenia, zwichnięcia, złamania i inne urazy nietrudno, czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi.

Miłośnicy świetnej zabawy na świeżym powietrzu, lubiący czuć dreszczyk adrenaliny, wspaniale odnajdą się na stoku narciarskim. Zanim jednak pojedziemy w góry, powinniśmy się najpierw odpowiednio przygotować do takiego wyjazdu i tego rodzaju aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego stroju i sprzętu oraz zapoznanie się z zasadami obowiązującymi na stoku. Nie chodzi wyłącznie o komfort, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Na uwadze trzeba mieć dobro nie tylko swoje, ale również innych. Narciarstwo wymaga odpowiedzialności, nie ma miejsca na brawurową jazdę i popisywanie się przed innymi. Może skończyć się to nie tylko siniakami, ale także złamaniem kończyny lub czymś poważniejszym. Do częstych kontuzji na stoku należą urazy kolan, stóp, ramion, nadgarstków, a nawet kręgosłupa. Ogromne znaczenie ma przygotowanie zarówno merytoryczne, jak i fizyczne.

Zacząć należy oczywiście od dobrania odpowiedniego sprzętu. Zaleca się zakupienie sprzętu dobrej jakości w sprawdzonym sklepie sportowym, zapewniającym fachowe doradztwo doświadczonych sprzedawców. Narty muszą gwarantować stabilność i wygodę. W związku z tym istotne jest dobranie optymalnej siły wiązań. Buty również muszą być idealnie dopasowane do stopy, a jednocześnie zapewniać możliwość swobodnego poruszania palcami. Początkującym narciarzom, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji, zaleca się stosowanie miękkich butów narciarskich. Ważne jest również dobranie kijków o odpowiedniej długości. W tym celu należy obrócić kijek, tak aby jego rączka opierała się o podłoże, i chwycić go bezpośrednio pod talerzykiem. Kijek ma prawidłową długość wówczas, gdy ramię trzymane wzdłuż ciała i przedramię tworzą kąt prosty. Nie można zapominać o dobrze zabezpieczonym i dopasowanym do kształtu głowy kasku narciarskim, który należycie ochroni głowę przy uderzeniu. Ogromne znaczenie ma lekka wyściółka i trwała konstrukcja, odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Potrzebne będą również gogle narciarskie, które ochronią oczy przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej sprawdzą się gogle wyposażone w filtr absorbujący szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Na stok należy się ubierać na tzw. cebulkę. Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Druga warstwa to sweter lub bluza (np. polarowa), dzięki którym nie zmarzniemy przy ujemnych temperaturach. Ostatnią warstwę tworzą wodoodporne kurtka i spodnie narciarskie, które zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z dodatkowych akcesoriów należy wymienić rękawiczki narciarskie na rzep, czapkę, komin lub szal, skarpetki narciarskie.

O czym powinien pamiętać każdy narciarz? W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, aby przygotować ciało do wzmożonego wysiłku. Zanim ruszymy z miejsca, sprawdźmy, czy jest to bezpieczne. Nie powinniśmy też zatrzymywać się na trasie zjazdu. Na stoku narciarskim powinniśmy się stosować do napotykanych znaków, ostrożnie włączać się do ruchu i zachowywać bezpieczną odległość podczas manewru wymijania. Należy dobrać taki tor jazdy, aby nie stwarzać ryzyka kolizji z innymi narciarzami.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję