Jak pozbyć się mszyc?

Opublikowano: 18-01-2021

Wróć do spisu artykułów


Mszyce to utrapienie każdego ogrodnika i działkowca. Jeśli nie zainterweniujemy w porę, te niewielkie owady opanują cały ogród. Atakują zarówno warzywa, jak i drzewa. Można oczywiście sięgnąć od razu po silny preparat chemiczny, który je zniszczy, ale należy traktować tego typu środki jako ostateczność. Do wyboru mamy szereg domowych sposobów na mszyce, mniej lub bardziej skutecznych. Za ich pomocą można uporać się z problemem bez szkody dla środowiska naturalnego i domowników.

 

Pomocnicy w zwalczaniu mszyc

Mszyce przyczepiają się do powierzchni rośliny, dlatego można je wyłapać mechanicznie, czyli zbierając je ręcznie. Jeśli kolonia skupiła się na jednym liściu czy pędzie, warto go poświęcić i usunąć razem ze szkodnikami. Innym sposobem jest spłukanie mszyc z rośliny, co oczywiście wymaga silnego strumienia wody. Nie trzeba martwić się o to, że z powrotem wejdą one na roślinę.

Warto wiedzieć, że mamy również naturalnych sprzymierzeńców w zwalczaniu mszyc, a mianowicie biedronki, złotooki i mszyczniki. W żaden sposób nie zagrażają roślinom ani ludziom, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Mszyce stanowią dla nich źródło pożywienia. Biedronki są bardzo żarłoczne, zjedzą do nawet do dwustu mszyc dziennie. Sposobem na ich zwabienie jest spryskanie rośliny zaatakowanej przez mszyce roztworem wody z cukrem. Można też zawiązać na niej żółtą tasiemkę, a z pewnością zaczną się zlatywać. Larwy mają dwukrotnie większy apetyt. Małe ptaki, takie jak wróble, sikorki, pierwiosnki, piecuszki, mysikróliki, makolągwy czy strzyżyki, karmią mszycami swoje pisklęta.

 

Domowe sposoby na mszyce

Niewielkie mszyce sieją ogromne spustoszenie w ogrodzie. Żywią się one sokiem znajdującym się w roślinach, przy okazji niszcząc liście i rozprzestrzeniając choroby. Od lat niezawodnym środkiem na te szkodniki są wywary z cebuli. Wystarczy pokroić kilka główek w kostkę, zalać wodą i gotować przez pół godziny, po czym przelać otrzymany wywar do butelki z atomizerem. Należy nim spryskać kolonie mszyc na roślinie. Taki ekologiczny oprysk jest szkodliwy wyłącznie dla mszyc, nie dla rośliny, można go więc powtarzać aż do całkowitego pozbycia się szkodników. Wspaniale działa też czosnek. Cztery ząbki drobno siekamy, zalewamy chłodną wodą i pozostawiamy na dobę w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu rozcieńczamy powstały roztwór z wodą w proporcji 1 : 1 i możemy przejść do opryskiwania nim zaatakowanych miejsc na roślinach.

W walce z mszycami pomoże ocet, niezwykle tani i powszechnie dostępny. Wystarczy sporządzić roztwór wodny octu, w którym na jedną część octu przypada dziesięć części wody. Mieszkanką spryskujemy obficie miejsca bytowania mszyc. Świetnie sprawdza się w przypadku mszyc wyciąg pokrzywowy. Pokrzywa rośnie niemalże wszędzie, i to w dużych ilościach. Do przygotowania wyciągu potrzebujemy kilograma świeżego ziela, które zalejemy dziesięcioma litrami wody, najlepiej deszczowej. Całość będzie gotowa po upływie doby. Można też spróbować z roztworem wody i mleka krowiego w proporcji 1 : 1. Co ciekawe, już po dwóch opryskach powinniśmy mieć spokój z mszycami, dlatego warto przetestować ten sposób, również bardzo tani.

Na mszyce może również pomóc wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić zaledwie łyżeczkę w szklance wody, po czym dodać kilkanaście kropli oleju jadalnego. Powstałą miksturą należy spryskiwać roślinę zaatakowaną przez szkodniki. Od wielu już lat skuteczną metodą na mszyce jest roztwór szarego mydła. 40 g mydła powinniśmy rozpuścić w dwóch litrach ciepłej wody. Po ostudzeniu roztworu mamy gotowy preparat do oprysków, niezwykle tani i skuteczny.

 

Preparaty chemiczne na mszyce

Jeśli chcemy szybko pozbyć się mszyc, aby nie dopuścić do całkowitego zniszczenia roślin, możemy sięgnąć po chemiczne preparaty zwalczające te szkodniki. Powinniśmy stosować je z zgodnie z zaleceniami producenta, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Na uwadze zawsze trzeba mieć okres karencji i prewencji, nie wolno przekraczać ustalonych dawek. Takie środki należy traktować jako ostateczność, gdy pozostałe sposoby zawiodą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą ekologiczne środki na mszyce, bezpieczniejsze w użyciu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję