Sposoby na zatkane ucho

Opublikowano: 18-01-2021

Wróć do spisu artykułów


Wiele osób niejednokrotnie doświadczyło nieprzyjemnego uczucia zatkanego ucha. Zwykle nie jest to groźnego i nie warto nawet umawiać wizyty u lekarza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zatkane ucho może być również objawem poważniejszego schorzenia, dlatego nie należy go bagatelizować. Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas i żadne domowe sposoby nie przynoszą ulgi, należy bezzwłocznie zgłosić się do internisty.

 

Co może być źródłem problemu?

Przyczyn zatkanego ucha może być wiele, ale bardzo częstą jest nadmiar woskowiny w kanale słuchowym. Dochodzi wówczas do utworzenia tzw. czopu woskowego. Zaczyna on napierać na błonę bębenkową i zwężać przewód słuchowy. Poza problemami ze słyszeniem pojawia się też szereg innych objawów, łącznie z dolegliwościami bólowymi. W ostateczności może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

Charakterystycznymi symptomami zatkanego ucha są szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uczucie pełności ucha, uporczywe rozwieranie i dzwonienie, świąd. Może nawet dojść do infekcji bakteryjnej i wypływania ropnej wydzieliny z ucha. Przyczynami zatkanego ucha mogą być też podróż samolotem (w wyniku nagłego skoku ciśnienia) lub przedostanie się wody do kanału słuchowego. Ucho zatyka się także w przypadku problemów z zatokami i katarem.

 

Domowe sposoby na zatkane ucho

W przypadku zatkania się ucha można spróbować różnych sposobów na pozbycie się powstałego problemu. Warto wiedzieć, że przewód słuchowy jest w stanie oczyszczać się samodzielnie, ale można mu w tym pomóc ruchami żuchwy. W przypadku dyskomfortu wywołanego nadmierną ilości woskowiny korzystne może być żucie gumy, dzięki czemu woskowina zacznie się mocniej przesuwać na zewnątrz i opuści kanał słuchowy. Nietrafionym pomysłem jest sięganie po patyczki higieniczne, które nie pomogą pozbyć się woskowiny, ale wręcz zaszkodzą, wpychając ją jeszcze głębiej. Poza tym istnieje poważne ryzyko przebicia błony bębenkowej. Patyczki higieniczne nie zostały stworzone w celu czyszczenia przewodu słuchowego ucha, ale wyłącznie małżowiny usznej.

Pomocne przy zatkanym uchu okazują się różnego rodzaju preparaty dostępne w aptece. Do dyspozycji mamy krople, spraye itp. Wato zawsze mieć pod ręką gotowe środki do czyszczenia uszu na bazie tłuszczów. Ich zdaniem jest zmiękczenie czopu woskowego, dzięki czemu łatwiej będzie o samooczyszczenie ucha. Pomaga parafina ciekła, oliwa z oliwek, mieszanki olejów. Jeśli zatkanemu uchu towarzyszy stan zapalny, użyteczne będą krople z salicylanem choliny. Najlepiej poprosić farmaceutę o radę w doborze odpowiedniego preparatu.

 

Lepiej nie bagatelizować problemu i zgłosić się do lekarza

Wiele osób unika wizyt u lekarza, traktując je jako ostateczność. Czasami rzeczywiście można uporać się z problemem samodzielnie, ale niekiedy potrzebna jest interwencja specjalisty. Jeśli domowe sposoby i preparaty apteczne zawiodą, a objawy nie ustąpią lub wręcz się nasilą, konieczna będzie wizyta u lekarza. Trzeba ustalić źródło problemu i pozbyć się przyczyny dolegliwości. Lekarz na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać właściwą terapię. W gabinecie lekarskim wykonywane jest płukanie uszu, w celu oczyszczenia go z woskowiny przy użyciu ciepłej wody wprowadzanej pod ciśnieniem, ssaka czy haczyka usznego. Płukania uszu nie należy przeprowadzać samodzielnie, ponieważ grozi to uszkodzeniem błony bębenkowej.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję