Jak pozbyć się odcisków?

Opublikowano: 03-11-2020

Wróć do spisu artykułów


Odciski to bolesny problem dotyczący wielu osób. Jego przyczyny to m.in. aktywność fizyczna, cukrzyca, nadciśnienie i schorzenia tarczycy. Zgrubienia naskórka spodniej części stóp nie są wprawdzie groźne dla organizmu ani nie wywołują żadnych niebezpiecznych powikłań, stanowią jednak ogromną uciążliwość, szczególnie podczas chodzenia. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z odciskiem, wie zapewne, jak dużym problemem jest wówczas każdy krok. Ból, podrażnienie, pieczenie to główne doznania, które towarzyszą takiej dolegliwości. Walka z odciskami bywa trudna, ale nie jest skazana na porażkę — istnieje wiele metod radzenia sobie z nimi.

Jednym ze sposobów na odciski jest użycie specjalnych produktów do ich usuwania. Środki dostępne w aptece bez recepty mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem nieprzyjemnego problemu. Produkty takie jak kremy, płyny, żele czy maści na odciski często zawierają m.in. kwas salicylowy lub mlekowy. Niewielką ilość takiego środka wystarczy precyzyjnie nanieść na skórę, tak aby ominąć zdrowe miejsca. Przed zastosowaniem preparatu należy przeczytać informacje umieszczone w ulotce lub na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta m.in. w kwestii częstotliwości aplikacji.

Środki takie mogą mieć także formę plastrów, które przykleja się na odcisk. Zadaniem produktu jest rozmiękczenie zgrubiałego naskórka, co umożliwia jego łatwiejsze usunięcie, np. za pomocą pumeksu czy tarki. Plastry dostępne są w wielu różnych wariantach — można wybrać m.in. ich kształt, wielkość i grubość. W usuwaniu odcisków przydatny bywa również dobrej jakości peeling złuszczający skórę i krem nawilżający z mocznikiem, a także specjalne wkładki lub poduszeczki do butów.

Nieduże odciski można spróbować usunąć domowymi sposobami. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku produkty spożywcze, które można znaleźć w każdej kuchni. Należą do nich cebula, czosnek, ananas i cytryna. Wystarczy ukroić plaster któregoś z nich i przyłożyć w bolesne miejsce na stopie. Do okładów można zastosować także torebkę herbaty lub kwas chlebowy. Z kolei płatki owsiane posłużą do moczenia stóp. Usuwanie odcisków domowymi sposobami nie musi być skomplikowane. Skutecznym rozwiązaniem okazują się często kompresy z ciepłej wody i owinięcie stopy folią. Bardzo dobrym pomysłem są także masaże — najlepiej wykonywać je przy jednoczesnym użyciu olejku rycynowego lub arganowego. Wiele osób stosuje również metodę polegającą na wcieraniu w odcisk domowej maści powstałej z połączenia lanoliny z rozgniecioną aspiryną i kilkoma kroplami witaminy A.

Nie ma jednak co ukrywać, że usuwanie głębokich, rozległych odcisków domowymi sposobami czy środkami aptecznymi bez recepty nie zawsze jest możliwe. W trudniejszych przypadkach niezbędna jest po prostu wizyta u specjalisty (np. kosmetyczki, podologa, chirurga), który dokona dokładnych oględzin stóp, określi przyczynę problemu i metodę dalszego postępowania. Czasem konieczny jest krótki, prosty i skuteczny zabieg wykonywany przy użyciu odpowiedniego sprzętu w postaci specjalnie do tego przeznaczonego wiertła. Całość trwa bardzo krótko i, co ważne dla wielu pacjentów, nie wywołuje bólu (znieczulenie jest zbędne). Po zabiegu wystarczy przez kilka dni nosić mały opatrunek, a niewielka rana z pewnością szybko się zagoi. Wizyta u specjalisty to w wielu przypadkach jedyny skuteczny sposób pozbycia się nieestetycznych i bolesnych odcisków. W związku z tym warto odwiedzić specjalistyczny gabinet, aby zlikwidować przyczynę dyskomfortu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję