Co symbolizuje kolor pomarańczowy?

Opublikowano: 13-10-2020

Wróć do spisu artykułów


Kolor pomarańczowy stanowi połączenie barwy czerwonej i żółtej. Jest radosny, energetyczny i świeży. Jego nazwa pochodzi od owoców cytrusowych, w związku z czym kojarzy się z egzotycznymi roślinami, kolorowymi motylami i barwnymi ptakami. Co jeszcze warto wiedzieć o kolorze pomarańczowym?

Kolor pomarańczowy jest krzykliwy, radosny i smaczny. To połączenie kwaśnego koloru żółtego ze słodką czerwienią. Znaczenie symboliczne koloru pomarańczowego jest ściśle związane z radosnym nastrojem, który wprowadza. Pomarańczowy to kolor młodości, nowoczesności, otwartości na zmiany. Wzbudza chęć do życia i działania. To dzięki kolorowi pomarańczowemu nabieramy energii i mamy ochotę zrobić coś radosnego, twórczego, a może nawet szalonego.

Kolor pomarańczowy jest często stosowany do ostrzegania o niebezpieczeństwie, stąd pomarańczowe światło, a także boje czy kamizelki ratunkowe. Kolor pomarańczowy jest bardzo dobrze widoczny na tle niebieskiego morza.

Osoby, które lubią kolor pomarańczowy, są aktywne, dobrze zorganizowane, ale także niecierpliwe i energiczne. Nie dla nich stanie w miejscu. Raźnie ruszają do przodu, z pasją przystępując do swoich zadań. Są również uporządkowane i nie znoszą bałaganu, nad którym muszą od razu zapanować.

W kulturach Wschodu kolor pomarańczowy jest kojarzony z przemianą. W Chinach i Japonii uważany jest za kolor szczęścia i miłości. W buddyzmie jest kolorem oświecenia.

Kolor pomarańczowy był bardzo popularny w okresie secesji oraz art déco. Pomieszczenie w kolorze pomarańczowym jest bardzo energetyczne. Dla osób, które boją się tego mocnego koloru, idealne będą pomarańczowe dodatki, które doskonale rozświetlą wnętrze w klasycznych beżach, brązach czy bielach.

Kolor pomarańczowy pasuje do kobiet o typie urody nazywanym jesienią. Rude włosy, piegi czy brzoskwiniowa cera wyglądają pięknie i świeżo w połączeniu z żywą barwą owoców pomarańczy. Przygaszony odcień sprawdzi się w przypadku bluzki czy swetra, bardziej jaskrawy może być stosowany w postaci dodatków.

Kolor pomarańczowy bardziej widoczny jest w modzie letniej, ponieważ idealnie komponuje się z opaloną skórą. Świetnie łączy się z naturalnymi dodatkami, takimi jak słomkowe kapelusze czy plecione torby, które od kilku sezonów królują na naszych deptakach i w nadmorskich kurortach. Kobiety, które mają odwagę nosić ten charyzmatyczny kolor, oznajmiają całemu światu, że są pewne siebie i szczęśliwe. Kolor pomarańczowy chce być zauważony, nie ma zamiaru siedzieć w ukryciu.

Kolor pomarańczowy znajduje szerokie zastosowanie w reklamie. Doskonale sprawdza się jako kolor przewodni w promocji biur podróży, ponieważ kojarzy się z egzotycznymi wakacjami, zachodami słońca i ciepłymi promieniami słońca, które rozpieszczają nas w letnie dni. Przyciąga tych, którzy marzą o przygodzie, zabawie i radosnych dniach. Świetnie zdaje egzamin również w przypadku produktów, których odbiorcami są dzieci. Jest żywy, radosny i zachęca do zabawy. Dzieci odbierają kolor pomarańczowy jako pełen radości, tak jak one same. Kolor pomarańczowy znajduje także zastosowanie w przypadku reklamy żywności, która wygląda świeżo i pięknie. Nawiązuje do przyjemności, doskonale stymuluje apetyt i wiąże się z ogromnymi przyjemnościami.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję