Jak wybrać ekspres do kawy?

Opublikowano: 01-10-2020

Wróć do spisu artykułów


Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego ekspresu do kawy jest prosty. W sprzedaży znajduje się wiele różnorodnych urządzeń, w związku z czym każdy może znaleźć model odpowiedni dla siebie. Jedno jest pewne — na pierwszym miejscu należy postawić trwałość i funkcjonalność. Nie ma sensu inwestować w produkt, który już po kilku tygodniach będzie się nadawał do wymiany. Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki ułatwią podjęcie trafnej decyzji.

 

Rodzaj urządzenia

Dużym zainteresowaniem cieszą się ekspresy kolbowe, które uchodzą za niezawodne, a jednocześnie bezproblemowe w obsłudze. Wiele osób uważa, że gwarantuje on wyjątkowy smak i zapach energetyzującego napoju. Należy jednak wziąć pod uwagę, że proces parzenia kawy wymaga sporego zaangażowania. Ponadto jednorazowo można przyrządzić jedną lub dwie filiżanki, co dla niektórych osób bywa ograniczeniem.

Alternatywą są ekspresy kombinowane, które stanowią połączenie modelu kolbowego oraz automatycznego. Za pomocą takiego urządzenia możemy przyrządzić kawę w sposób tradycyjny lub wybrać jeden z gotowych programów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wielką popularnością cieszą się oczywiście automatyczne ekspresy do kawy, które zapewniają najwyższy poziom wygody oraz swobody. Takie urządzenie umożliwia zaparzenie ulubionego napoju w zaledwie kilka minut. Ponadto mamy do dyspozycji różnorodne rodzaje kawy (w tym mleczne). W wielu przypadkach istnieje możliwość stworzenia własnej receptury, co także można uznać za zaletę.

 

Jakość wykonania

Ważne jest, aby zakupiony ekspres do kawy cechował się podwyższoną wytrzymałością. Dobrze jest zainwestować w urządzenie wykonane z certyfikowanych tworzyw, które spełniają szereg rygorystycznych norm. Nie mogą one zawierać żadnych toksycznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na otoczenie. Wbrew pozorom wysokiej klasy sprzęt wcale nie musi kosztować majątku. Dodatkowym plusem jest możliwość upolowania rabatów oraz promocji. Obudowa urządzenia powinna być w pełni odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ważne, aby metalowe podzespoły zostały zabezpieczone przed procesami korozyjnymi, ponieważ tylko wtedy zachowają swoją pierwotną formę przez długie lata.

 

Wymiary urządzenia

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup ogromnego ekspresu do kawy, który będzie zajmował dużą ilość cennej przestrzeni. Dotyczy to w szczególności osób, które mają kuchnię o bardzo małym metrażu. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary urządzenia. Kompaktowe ekspresy również mogą być wydajne, a zarazem niezawodne. Istotne jest, aby ekspres był wyposażony w antypoślizgowe podkładki, które ochronią przed przesuwaniem się urządzenia.

 

Wydajność urządzenia

Na wydajność ekspresu do kawy wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa oczywiście moc urządzenia. Im jest ona wyższa, tym wyższa efektywność pracy. Jednocześnie urządzenie powinno zagwarantować optymalne zużycie energii, tak aby rachunki za prąd nie były zbyt wysokie. Warto postawić na sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to rozwiązanie korzystne również z punktu widzenia środowiska naturalnego.

 

Funkcja automatycznego czyszczenia

Bezproblemowe czyszczenie i usuwanie kamienia to absolutna podstawa. Wiele osób poleca ekspresy do kawy zapewniające funkcję automatycznego czyszczenia. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik, aby pozbyć się problematycznych osadów. Dzięki temu można utrzymać optymalny poziom higieny. Nie zaszkodzi sprawdzić, w jaki sposób wygląda czyszczenie systemu mlecznego. Pamiętajmy, że tłusty osad zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju bakterii. Zaleca się systematyczne czyszczenie ekspresu do kawy — w przeciwnym razie przedwcześnie utraci on swoją sprawność oraz wydajność. W funkcję automatycznego czyszczenia wyposażona jest większość modeli automatycznych.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję