Jak chronić skórę przed słońcem?

Opublikowano: 23-09-2020

Wróć do spisu artykułów


Opalanie to dla wielu osób jedna z przyjemniejszych form relaksu. Niektórzy wykazują jednak zdecydowany brak umiaru w korzystaniu ze słońca. Efekty intensywnego kontaktu z promieniami ultrafioletowymi bywają niezwykle groźne. U osób długotrwale przebywających na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia pojawia się m.in. ryzyko udaru, alergii i nowotworów skóry. Ochrona skóry (a także włosów) jest więc niezbędna, jeśli planujemy dłuższy pobyt na słońcu.

 

Promieniowanie słoneczne a zagrożenia dla zdrowia

Intensywne korzystanie ze słońca niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest negatywny wpływ na stan skóry, która pod wpływem promieniowania ultrafioletowego bardzo się wysusza. W rezultacie przestaje być jędrna i elastyczna, za to znacznie szybciej ulega procesowi starzenia. U ludzi, którzy regularnie się opalają, zazwyczaj bardzo łatwo zaobserwować widoczne zmarszczki i nieestetyczne przebarwienia. Ponadto wiele osób w naszym kraju ma uczulenie na promienie słoneczne. Objawy alergiczne obejmują m.in. wysypkę, plamy lub pęcherze, głównie na twarzy, nogach i rękach. W przypadku szczególnie dokuczliwych objawów, ze względu na niebezpieczeństwo zaostrzenia stanu chorobowego, zaleca się leczenie dermatologiczne.

Znacznie groźniejszym następstwem przebywania na słońcu jest jednak choroba nowotworowa. Specjaliści z roku na rok zauważają wzrost liczby zachorowań na czerniaka. W porównaniu z danymi z lat 80. czy 90. ubiegłego stulecia aktualne statystyki są bardzo niepokojące. Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który w wielu wypadkach nie wykazuje objawów w pierwszych stadiach, w związku z czym diagnozowany jest na tyle późno, że nie daje szans na skuteczne wyleczenie. Liczba zgonów na tę chorobę jest w naszym kraju dość wysoka.

Niebezpiecznym efektem długiej ekspozycji na słońce może być również udar słoneczny. W wyniku silnego działania promieniowania ultrafioletowego i przegrzania organizmu dochodzi m.in. do oparzeń skórnych, odwodnienia i zaburzeń pracy układu krążenia. U osób z udarem słonecznym mogą pojawiać się mdłości, torsje, zasłabnięcia, zawroty głowy, problemy z prawidłowym widzeniem, omamy, szum w uszach oraz wysoka temperatura ciała. Poza tym brak umiaru w korzystaniu ze słońca to duże zagrożenie dla zdrowia oczu, a także dla ogólnej kondycji włosów, które mogą szybko stać się suche i wypłowiałe.

 

Ochrona skóry i włosów przed promieniowaniem słonecznym

Przebywanie na słońcu pozwala cieszyć się wypoczynkiem. To także sposób na nabranie pięknego koloru skóry i przyswojenie naturalnej witaminy D. Nie powinniśmy zatem zupełnie rezygnować z opalania ani aktywności na powietrzu w słoneczny dzień. Konieczny jest jednak zdrowy rozsądek oraz odpowiednia ochrona skóry i włosów.

Podstawą jest systematyczna aplikacja produktów przeciwsłonecznych (takich jak krem, balsam czy mleczko z filtrem UV), w przypadku których wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (Sun Protection Factor, SPF) wynosi nie mniej niż 30. Odpowiednio dobrane kosmetyki trzeba starannie nanieść na twarz, ciało i włosy nie później niż na pół godziny przed planowanym wyjściem z domu. W trakcie przebywania na słońcu należy powtarzać czynność mniej więcej co półtorej godziny. Osoby, które w tym czasie zażywają kąpieli w morzu czy jeziorze, powinny wybierać wodoodporne produkty przeciwsłoneczne. W przeciwnym razie po każdorazowym opuszczeniu wody trzeba pamiętać nie tylko o dokładnym wytarciu ciała z wilgoci, ale także o ponownej aplikacji kosmetyku.

Skuteczną formą zabezpieczania skóry przed poparzeniem czy przebarwieniami jest ograniczanie ekspozycji na słońce w godzinach, w których jego promieniowanie jest najbardziej intensywne. Zawsze należy też mieć na sobie czapkę, chustkę lub kapelusz — nakrycie czymś głowy ochroni przed wysuszeniem włosów i utratą koloru. Ponadto znacznie zmniejszy ryzyko udaru słonecznego. Przebywając na słońcu, nie powinniśmy również zapominać o dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych chroniących wzrok oraz o stałym nawadnianiu organizmu wodą.

 

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję