Jak pozbyć się trądziku?

Opublikowano: 10-09-2020

Wróć do spisu artykułów


Trądzik to prawdziwa zmora dla wielu osób. Problem pojawiających się czerwonych krostek na twarzy, dekolcie czy plecach wbrew pozorom dotyczy nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Przyczyn trądziku jest wiele — czasem odpowiedzialne są hormony, innym razem dieta, styl życia lub brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji cery. Długotrwały rozległy trądzik często staje się powodem kompleksów i niskiej samooceny oraz wynikających z tego problemów w relacjach społecznych. Warto więc podjąć walkę i znaleźć odpowiednią metodę pozbycia się nieestetycznych krostek.

Co będzie skutecznym sposobem na trądzik? Wiele osób na początku decyduje się na domowe metody. Przykładem jest stosowanie tzw. parówek na twarz. Skórę można także przemywać naparem z ziół. Szczególnie wskazany jest rumianek, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Również produkty spożywcze mogą być pomocne w walce z trądzikiem. Warto zastosować domowe metody polegające na samodzielnym wykonaniu maseczek na bazie np. owoców, przypraw, warzyw itp. Przykładem jest połączenie miodu i cytryny czy siemienia lnianego z rozmarynem i rumiankiem. Można również wypróbować maseczki, których podstawę stanowić będą truskawki i jogurt naturalny oraz płatki owsiane z miodem i mlekiem. Każdą z takich masek wystarczy nanieść na skórę twarzy (po dokładnym jej oczyszczeniu) i po upływie 10 minut zmyć za pomocą letniej wody. Z kolei bogaty w witaminy ogórek to produkt, który nadaje się do wykonania domowego toniku do przemywania skóry.

Przy lekkim trądziku można również zdecydować się na samodzielne działanie przy użyciu produktów aptecznych bez recepty. Polecana jest m.in. maść cynkowa, której działanie miejscowe pozwala wysuszyć niedoskonałości skóry. Często niezwykle pomocne są naturalne olejki (zwłaszcza herbaciany, rycynowy i lniany), które nie tylko nawilżają i wzmacniają cerę, ale dodatkowo wykazują działanie przeciwbakteryjne. Warto zaopatrzyć się również w dermokosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry problematycznej, takie jak krem czy żel do mycia twarzy.

Jeśli stan cery jest poważny, a trądzik rozległy, niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który zaleci środki farmakologiczne. U wielu pacjentów jedynym rozwiązaniem są tabletki hormonalne lub antybiotyki w kapsułkach. Bardzo popularną formą terapii jest stosowanie maści na trądzik zawierającej np. nadtlenek benzoilu, retinoidy czy tlenek cynku. Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu trądziku to nie tylko tabletki czy maści. Preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym mogą mieć również formę plastrów, sztyftów lub ampułek.

W pozbyciu się trądziku i jego skutków ubocznych (przebarwień, blizn, suchości) pomagają również zabiegi dermatologiczne. Zawsze jednak powinny być konsultowane ze specjalistą i przeprowadzane w sprawdzonych gabinetach. Należą do nich peelingi, terapia za pomocą lasera, zabiegi kawitacyjne i łagodzące. Niezwykle ważnym czynnikiem walki z trądzikiem jest także zmiana nawyków związanych z trybem życia i odżywianiem. Z diety warto wyeliminować ostre przyprawy, dania serwowane w barach szybkiej obsługi i słodycze. Niezwykle istotne są również: spokojny i zdrowy sen, odstawienie alkoholu i papierosów, ostrożność w kontakcie z promieniami ultrafioletowymi oraz unikanie stresu.

Udostępnij:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję